Rahvusnimekiri

Kultuuriomavalitsuse liikmeks kandideerimine või Kultuuriomavalitsuse valimistel osalemine eeldab kuulumist soome rahvusvähemuse nimekirja. Nimekirja kandmine toimub isikliku avalduse alusel. Rahvusnimekiri hõlmab üldjoontes kolme kategooriat:

  • Eesti kodanikud, kelle alaline elukoht on Eestis ja kes identifitseerivad end eestisoomlastena või ingerisoomlastena, soovivad säilitada oma keelt ja kultuuri või isikud, kes soovivad toetada soome ja ingerisoome vähemusrahvuse püüdlusi oma keele, kultuuri ja rahvusliku eneseteadvuse säilitamisel.
  • Isikud, kes on sündinud Eestis, kellel on eestisoome taust, kuid kes elavad välismaal ja kes soovivad toetada soome ja ingerisoome keele ja kultuuri säilitamist ja arendamist Eestis.
  • Isikud, kellel on eestisoome taust, kuid kes on sündinud välismaal ja kes soovivad toetada soome ja ingerisoome keele ja kultuuri säilitamist ja arendamist Eestis. Need isikud peavad taotlema Eesti kodakondsust.

Miks on rahvusnimekirja registreerimine vajalik?

Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsusse kandideerida ja selle valimistel osaleda saavad ainult rahvusnimekirja kantud isikud. Soome rahvusvähemuse huve keele ja kultuuri säilitamisel saab kaitsta ainult Kultuuriomavalitsus. Mida enam isikuid rahvusnimekirja kuulub, seda suurem mõju on Kultuuriomavalitsusel. Seetõttu on oluline, et rahvusnimekirja registreeruks võimalikult palju soome ja ingerisoome keele ja kultuuri arengust huvitatuid. Samal põhjusel peaks Eesti valitsuse poolt antud võimalust kasutama ära ka väljaspool Eestit elavad eestisoomlased.

Kultuurautonoomia seadusest kultuurinõukoguni

Vähemusrahvuse kultuurautonoomia seaduse mõtteks on vähemusrahvusse kuuluvate isikute õigus moodustada kultuuriomavalitsusi neile põhiseadusega antud kultuurialaste õiguste teostamiseks.

Kultuuriautonoomia taotlemise aluseks on vähemusrahvuse rahvusnimekiri. Sellesse nimekirja arvamiseks on vaja vähemalt 3000 inimese avaldust.

Kultuurinõukogu on kultuuriomavalitsuse kõrgeim organ.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...