11
mai

ESKO logo sündimise lugu

Esimene suur samm ESKO ehk Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsuse uuendamise teekonnal on meie uus logo.

Kavandi tööpealkiri on “Süda koondab”.

Autorid Taisto Uuslail ja Taisto Raudalainen.

Arvutigraafiliselt kujundas Urmas Uuslail.

Selles maagilises kujundite popurriis ilmuvad eestisoomlaste seosed maailma, nendega seotud rahvaste, läänemere ja meie juurtega.

Keskne on siin südame kujund, mille hoidvat kuju vormib logo siseküljes ingeri rahvuslille aaskannikese lehe servad. Ülemises liitumiskohas on Põllküla sepisristilt laenatud kaarjad aasad, mis on võtnud kahe ürglinnu pea kuju – sellest meie Soome-Ugri algkodu vihje.

Südame sees on rööprist, mis inspireeritud Järvisaari rätikumotiivist. Sümbol, mis on esindatud ka Eesti pärimuses. Lõpuks võttis see kujund iidse sümboli kuju, mis on “lõputa sõlme” nime all esindatud Hiina arhitektuuris, budismis jm. Sümboliseerib nelja aastaaega, päikest ja
igavikku.

Keskmise rombi sees on meid ühendava Läänemere lained. Kollased täpid viitavad meie soojale olemusele ja punase vere sees olevana ingerlaste tormilisele sisemaailmale.

Logo värvid on soomesinine ja ingerlastele omased ookerkollane ja kinnaverpunane.


Eestisoomlaste Kultuuriautonoomia kultuurinõukogu alustas tööd 2018 aasta jaanuaris. Maikuuks sai loodud sihtasutus, misjärel oli vaja neile organisatsioonidele ühist sümboolikat.

Kuna soome-ugri vaimuilm on suur ja avar, tuli idee lasta logo sisuideede pakkumise võimalus suurele ringile ESKO kultuurinõukogu sees. Mida me oluliseks peame?

Lisaks ingerisoome tavandile soovisime kasutada ka Soome kui emamaa sümboolikat. Kuna ESKO ühendab endas kõiki soome vähemusrahvusi.

Korje tulemusel settis sümbolitena välja Äänisjärvi kaljujoonis, stiliseeritud kuused kampsuni silmkoest, sõlg, ilmapuu, päikeseratas, Paulaharju raudrist, karjasarv, Järvisaari rätikumotiiv, nii Soome kui Ingeri rahvuslille motiiv – piibeleht ja aaskannike, Otava ehk Taevasõela ehk Suure Vankri motiiv ning ka ürglinnud, mis läbi mütoloogia ühendavad kõiki rahvakilde siinpool läänemerd.

Kunstnik Indrek Ikkoneni poolt improviseeritud logokavandite esialgne idee oli Samuli Paulaharju poolt möödunud sajandi alul üles joonistatud ingeripärase sepisristi kui elupuu motiiv.

Lõppvormistamisse läks eelpool toodud kavand “Süda koondab”.

You are donating to : Valimised

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...