Lapsed ja noored

Laste ja noorte tegevused eestisoomlaste kogukondades

Ingerisoome ja soomesoome päritolu lapsed ja noored on oodatud osalema noorteprojektides ja seltside tegevuste juures üle Eesti, tulles koos vanemate või vanavanematega aastaringi tähtpäevi pidutsema või osaledes iga-suvises lastelaagris.

Putronniemi retk

Ka sel aastal läheme retkele Soome Lõuna-Karjalasse ingerisoomlaste ärkamisaegse suurkuju, haridustegelase ja helilooja Mooses Putro kodumuuseumisse Lappeenranna lähistele.

Kavas talgud, kontserdid, loodusmatkad jm

Osalemissoov saada: merje.malkki@gmail.com

Kuidas olla Eestis soomlane?

Teist korda toimus 2023. aasta suvel noortelaager “Kuidas olla Eestis soomlane?”

Laagris on meie peamiseks partneriks olnud Foorumteater MTÜ.

Loe siit, mis on foorumteater

Selles laagris saad koos teistega luua ja lahendada enda toodud ja loodud lugusid. Koos naerda ja mõtiskleda.

Kodust võtad kaasa esmajoones küsimused – Kust mu perekond on tulnud? Mida kogenud? Miks me elame Eestis? Milline osa minust on soomepärane? 

See projekt on Sulle, eestisoome juurtega noor inimene. Oled oodatud osalema, kui oled vanuses 12-18. Kaasa saad võtta ka oma sõbra, kes ei pea olema Soome juurtega.

Loe täpsemalt SIIT

Osalemissoov ja lisainfo küsimus saada: Taisto Uuslail, ahoi@eestisoomlane.ee

Lastelaager

Lastelaager on kujunenud toredaks kohaks, kus aastaid järjest saavad kokku lapsed üle Eesti ja ka nende eakaaslased Ingerimaalt. Igal suvel rändab lastelaager uude kohta, uute väljakutsete ja võimalustega koos sportida, rahvamuusikat luua, mängida, hullata ja ikka siit ja sealt ammutada killukesi ingerisoome pärimuskultuurist, mida õpetajad laagrisse kaasa toovad. Laagrisse oodatakse lapsi vanuses 8-14 eluaastat. Aastate jooksul on paljud laagrilapsed saanud noorteks ja ootavad nüüd noortelaagri kujunemise võimalust. Kas oled sina, lugeja, just huvitatud ühe sellise noortega seotud töö ette võtmisest?

Aastaringselt korraldatud laste- ja noorterühmad tegutsevad hetkel 2 seltsi juures. Nendest tegemistest pisut alljärgnevalt.

2023. aasta laagri kajastus

 

Pühapäevakool LEMMINKÄINEN

Ida-Virumaa ingerisoomalaste seltsis alustati lastele soome keele õpetamist kohe peale seltsi asutamist ehk aastal 1988. 2002. aastal sai kool Haridus- ja Teadusministeeriumilt loa tegutseda pühapäevakoolina. Nimi Lemminkäinen valiti ühe Kalevala tegelase järgi.

Pühapäevakooli õppekavas on soome ja ingeri keeled, rahvus- ja kalendripühad, esivanemate käsitöövõtted, rahva iidse kultuuri ja ajalooga tutvumine, esivanemate muinasjutud ja Kalevala eepos, folkloor, tantsud ning röntyškad.

Koolis on erinevas vanuses õpilasi, sestap tuleb õppekava korraldada vastavalt nende võimetele. 5–7-aastased lapsed õpivad keelt lauldes ja mängides, 8–12-aastased täidavad keerulisemaid ülesandeid, 13–16-aastastel on tõsine keeleõpe. Aasta lõpus sooritatavad keeletestid aitavad kontrollida õppimise tulemusi. Kõige tähtsam on, et lapsed tunnetavad oma kultuuri, on aktiivsed keeleõppijad ja on valmis jagama eakaaslastega oma teadmisi.

Pühapäevakooli lapsed osalevad seltsi üritustel, laulavad ja tantsivad koos koori ja tantsurühmaga Eesti ingerisoomlaste laulu- ja tantsupidudel. Juhannus Ingerimaal ja jõulud Soomes viivad õpilasi soome keele keskkonda.

Pärnu Ingerisoomlaste Kultuuriseltsi erahuvikool Orvokki

Erahuvikool asutati 2015. aastal. Kooli pidaja on MTÜ Pärnu Ingerisoomlaste Kultuuriselts.

Kooli prioriteet on ingerluse säilitamine ja põlvkondade vahelise sideme tugevdamine ning ingerisoome pärimuskultuuri – rahvamuusika, tantsude, laulude, kandleõppe, rahvusliku kunsti ja käsitöö – tutvustamine ka laiemale huviliste ringile. Oma pere ja suguvõsa ajaloo tundmine aitab kaasa ühtsustunde tekkimisele.

Seltsi liikmete seas on mitmekülgsete huvide ja oskustega inimesi, kelle kogemuste- ja teadmistepagas on lai ning ootab järgijaid. Õpetaja Raija Pedak on väga ulatuslike folkloori- ja käsitööalaste teadmistega ning kogunud ingeri pärimust ka Soomes. Tema kõrval saavad õppida ja kogemusi omandada nii õpetajad kui lapsevanemad. Eakate folkloorirühm Mummot on autentse folkloori kandja ja seega hindamatu eeskuju.

Õppekeeled on soome ja eesti keel. Kool on loodud ennekõike ingerisoome ja soome päritolu lastele, kuid oodatud on ka ingeri ja soome kultuuri huviliste perede 3–18-aastased lapsed.

Õppetundidele lisaks toimuvad õppepäevad, matkad ja folklooripäevad. Korraldatakse ja külastatakse kontserte ja näitusi ning lastele antakse võimalus olla soomekeelses keskkonnas. Lapsed esinevad ka suvisel Ingerisoomlaste laulu- ja tantsupeol.

You are donating to : Valimised

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...