Temalt ilmus ajalehes 1988. aastal üleskutse ingerisoomlaste kokkusaamiseks Tartus. Ja sellest kokkusaamisest sai alguse nii Tartu seltsi tegevus kui ka üle-eestiline ingerisoome liikumine. Anatoli on koostanud Eesti ingerisoome seltsiliikumisest 2 raamatut: “Meikäläiset” (Tartu ingerisoomlaste ajaloo kogumik, 2010) ja “Ikuinen kulkuri” (Eesti ingerisoomlaste seltside ajalookogumik, 2013).
Albert Saunanen ja Anatoli Schultz moodustasid duo, kes vedas mehiselt ingerisoome liikumist Tartus.
Pildil: Anatoli ja Albert 2017. aasta ingeri ja soome peo meeleolus.
Ingerisoome liikumise juures jõu ja nõuga tegutseja alguspäevadest peale, Tartu ingerisoomlaste seltsi pikaaegne esinaine (2000-2014).
Mein inkerin akka. Maikki on olnud seltsi juures toimetamas kõik need aastad, soome keele õpetajana, tantsijana ja lauljana Röntyskäs ja (seltsi liikmed tunnevad teda hästi) kui jälle suurem praasdnik on ja rahvas koguneb, siis Maikki nõustub ikka mõnd toredat lugu ingeri murdekeeles teistele rääkima. Maikkil on tore ütlus selle peale, kui keegi palub tal midagi jutustada ehk soome keeles puhua: “Tuuli puhuu, myö luatii…”
Toimetab seltsi ürituste pildistamisega, laulab kooris ja teab nii mõndagi Ingerimaast, ingerisoome rahvariietest ja seltsitegevusest seespoolse pilgu läbi. Temalt on ilmunud autobiograafiline raamat “Ingeri tütar” (2014) ja ta on koostanud fotonäituse “Ingerimaa pühapaigad AD 2016”. Maie kirjutab oma käigust Serepetta kalmistule vanavanemate puhkepaiga juurde: “Päike paistis ja metsa all õitsesid sinililled. Oli täiesti tuulevaikne ja üks mustakirju liblikas tiirles minu ümber ja üritas korduvalt mulle õlale istuda. Tundsin, et ma pole ilusamal kalmistul, kui see mahajäetud räämas raudristidega metsaalune kalmistu, olnud….”
Abiline ürituste korraldamisel ja soome keele alal.
Mõte temalt: “Hõimukaaslaste seltsis juurte juurde jõudmine on nii nii tore.“
Innustav dirigent, olgu tema ees kas ainult Kiuru koor või üle-eestilise ingerisoome laulu-tantsupidude ühendkoor. Kaja on kirjutanud oma aastatepikkuse Kiuru kooriga kooslauldud aja kohta: „See on jõud, mis toetab sind ühel või teisel hetkel. See on jutt, mida sa räägid edasi oma sõbrannale, tundes uhkust, et see sinuga toimus….“
(pildil keskel)
Tartu Ingerisoomlaste Seltsi pikaajaline esinaine.
Merje on aktiivne ja õhinapõhise mõtteviisiga eestvedaja, kelle entusiasmile on Tartu Ingerisoomlaste Seltsi tegevus viimastel aastatel üles ehitatud. Ta oskab hoida ingerisoome pärimust ja kaasa tõmmata nii eakaid memmesid kui nooremaid seltsi liikmeid. Tema on Tartu seltsi põhiliseks käivitajaks, kui on vaja organiseerida üritusi, olgu see siis emadepäev või jõulupidu, ikka on Merjel valmis mõeldud põhjalik programm ning valmisolek kasvõi asendada jõuluvana roosade põskedega jõulunoorikuna. Alati on pidulaud kaetud maitsvate suupistetega ja imepäraselt lõhnava taimeteega, mida Merje koos oma noorusliku ema Virvega on hoolega suvel korjanud ja seltsi liikmetele nautimiseks valmistanud.
Merjel jätkub entusiasmi igal aastal korraldada ingerisoome laste jaoks lastelaagreid, et ka järeltulevatele põlvedele pärimust edasi anda.
Merje on üks Tartu Ingerisoomlaste Seltsi folkloorirühma Röntyskä eestvedajatest. Tartus ei möödu ühtegi ingerisoomlaste seltsi üritust, mida ei kaunistaks Röntyskä hoogne tants ja laul.
2017. aastal Tartus toimunud igati õnnestunud 27. Ingerisoomlaste laulu- ja tantsupeo idee üheks autoriks oli samuti Merje.
Igal aastal on ta organiseerinud Tartu ingerisoomlaste seltsi liikmetele külaskäike Ingerimaale koduküladesse, mille eest kõik seltsi liikmed on talle väga tänulikud.
Tema eestvedamisel on käivitatud Ingerimaa rahvarõivaste käsitöö kursus koostöös Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiaga, mille raames oleme saanud käia ka Soome Rahvusmuuseumis tutvumas muuseumikogudes olevate ingerisoome esemetega.
Oma tasakaalukal moel on tal õnnestunud Tartu ingerisoomlaste seltsielu juhtida ja ingerisoome kultuuri hoida vaatamata sellele, et ka Tartu seltsi liikmete arv on vähenemas.
Merje esindab Tartu ingerisoomlaste huvisid Eesti Ingerisoomlaste Liidus ja Eestisoomlaste Kultuurinõukogus. Ta on kontaktisikuks ka suhtluses Peterburi ingerisoomlaste kogukonnaga.
Hapra naise sees on palju energiat ja suur hing.