Järvisaare vaarema pärandus

Project Info

Project Description

Valminud on kakskeelne rahvarõivateos “Metsäpertin isoäitini perintö” / “Järvisaare vaarema pärandus”. Teos rajaneb Raija Mustose perekonna valduses oleval ainulaadsel tekstiili- ja rõivakogul, mille korrastamine ja teaduslik läbitöötamine eeldab süvenemist ka ingerisoome-murdelisse terminoloogiasse ja tekstidesse.

Teos süvendab ingerisoome rahvarõiva alaseid, mh pärandtehnoloogiaid puudutavaid oskusi ja teadmisi. Samuti laiendab teos rahvakultuurialaseid teadmisi üldisemalt ning tugevdab rõivakultuuri kaudu ingerisoome vähemusrühma identiteeti.

See on nüüd kättesaadav koos fotode, asjatundlikult kommenteeritud mustrijooniste ja lõikelehtedega nii ingerisoome kui ka eesti avalikkuse jaoks. Aga Järvisaari rõivakomplekt, mis leidis 2018. aastal tunnustuse Soome rahvarõivakomisjoni poolt Tuutari äürämöis-rõivaste kõrval, vajaks tutvustamist ka Soomes ning Ingerimaal.

Raamatu hind on 20 eurot + postituskulu ning seda saab osta kirjutades ahoi@eestisoomlane.ee

Teos sisaldab:

Ingerimaal elanud soomlaste rahvarõivaste üldisemat käsitlust koos Järvisaari kihelkonna komplekti eripäradega.

visuaalne materjal neljandat põlve ühe perekonna valduses olevatest rõivaesemetest autentse perepärimusega. Neid vahendab Raija Pedak (neiuna Mustonen) oma vanaema ja ema jutustuste põhjal.

esitusele tulevad Raija ema kirjad ning tema haruldane sõjaaegne päevik, kontekstide selgitamiseks ka Raijaga sooritatud intervjuude katkeid.

võrdleva materjalina kasutatakse Järvisaare rõivaesemete kirjeldusi ja fotosid Soome Museovirasto kogudest. See aitab mõista Eestis säilinud komplekti unikaalsust.

kõneldakse Raija rahvarõivanäitustest Pärnus, Tartus, Haapsalus ja Soomes. Näituste ettevalmistamise käigus on Raija vanaema pärimust personaalselt mõtestanud ja käeliselt tunnetanud. Siin avalduvad detailid, mis on Raijat pärimuses ka enim inspireerinud.

Raija pärimuskoolituse ja käsitööalane tegevus, tema ja ta tütre poolt rekonstrueeritud uued rahvarõivaesemed.

Kärt Summatavet analüüsib dialoogis oma informandiga, kuidas unikaalne rõivakomplekt kõnetab kaasaegset käsitööloojat.

Visa käsitöömeistrina on Raija suutnud ingerisoome rõivapärimusest teha Eesti vähemuste mitmekülgse kultuurimaastiku üheks osaks.

Taisto-Kalevi Raudalainen
projekti koordinaator

You are donating to : Valimised

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...