Kui oled Eesti kodanik, sinu rahvastikuregistri-järgne elukoht on Eestis ja sinu esivanemad olid ingerisoomlased või soomesoomlased, siis liitu julgelt rahvusnimekirjaga!
Kutsu liituma ka oma lähedased ja sõbrad!
Et kultuur püsiks, saad rahvusnimekirja kanda ka oma alaealised lapsed!
Rahvusnimekiri on seaduslikuks aluseks ESKO esinduskogu valimistel sel sügisel oktoobrikuus.
Aita eestisoomlaste kultuuril jätkuda ja anna oma hääl!
Vaata lähemalt VALIMISTE LEHELT
Vaata valimiste juhendit ja kandidaatide tutvustusi: ESKO VALIMISTE INFOLEHT 2023
•
Kultuuriomavalitsuse kultuurinõukogu liikmeks kandideerimine või Kultuuriomavalitsuse valimistel osalemine eeldab kuulumist soome rahvusvähemuse nimekirja. Nimekirja kandmine toimub isikliku avalduse alusel.
Rahvusnimekirja saavad ennast paluda kanda Eesti kodanikud, kelle alaline elukoht on Eestis ja kes identifitseerivad end soomesoomlastena või ingerisoomlastena, soovivad säilitada oma keelt ja kultuuri või isikud, kes soovivad toetada soome ja ingerisoome vähemusrahvuse püüdlusi oma keele, kultuuri ja rahvusliku eneseteadvuse säilitamisel.
Kultuuriomavalitsuse taotlemise aluseks on juba aastast 1925 Vähemusrahvuse Kultuuriautonoomia seadus ja iga rahvagrupi rahvusnimekiri, kuhu saavad kuuluda rahvastikuregistrisse kantud Eesti Vabariigi kodanikud.
Loe lähemalt ka Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsuse ajaloost
Tähelepanu!
2023. aasta valimistel 6.-8. oktoobril saab hääletada, kui oled rahvusnimekirja registreerunud enne 9. juulit 2023 (k.a).
Peale seda on ikka mõtet registeeruda, sest siis saad kogukonna ametlikuks liikmeks ja osaleda valimistel edaspidi.
*
Lae registreerumise vorm alla siit:
Täidetud avaldus saada digiallkirjastatuna tagasi meiliaadressile:
NB! Lisa digiümbriku failinimesse kindlasti oma ees- ja perenimi!
või saada allkirjastatuna postiga:
Veski 35, Tartu 51005
Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsus
Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsus (ESKO) on loodud soome vähemusrahvuse kultuurinõukogu poolt ja ESKO Sihtasutus on selle juriidiline isik. Vaata ESKO põhikirju
Valimiste toimumise aluseks on valimiskünnise ületanud rahvusnimekiri, mis võetakse aluseks valijate nimekirjade koostamisel.
Nimekirjas olemine ei seo kedagi otseselt, andes samas võimaluse valimistel osaleda.
Samuti tekib sellega õigus seada üles enda kanditdatuuri kultuuriomavalitsuse juhtorganitesse.
Valimised toimuvad posti teel ja viiakse läbi valimiste peakomitee korraldusel.
Kõik rahvusnimekirjas olevad isikud saavad sellekohase info ja materjalid valimiste eel postiga oma elukoha aadressile.
Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsuse kultuurinõukokku kandideerida ja selle valimistel osaleda saavad ainult rahvusnimekirja kantud isikud. Soome rahvusvähemuse huve keele ja kultuuri säilitamisel saab kaitsta ainult Kultuuriomavalitsus. Mida enam isikuid rahvusnimekirja kuulub, seda suurem mõju on Kultuuriomavalitsusel. Seetõttu on oluline, et rahvusnimekirja registreeruks võimalikult palju soome ja ingerisoome keele ja kultuuri arengust huvitatuid. Samal põhjusel peaks Eesti valitsuse poolt antud võimalust kasutama ära ka väljaspool Eestit elavad kodanikest eestisoomlased.
Vähemusrahvuse kultuuriautonoomia seaduse mõtteks on vähemusrahvusse kuuluvate isikute õigus moodustada kultuuriomavalitsusi neile põhiseadusega antud kultuurialaste õiguste teostamiseks.
Kultuuriautonoomia taotlemise aluseks on vähemusrahvuse rahvusnimekiri. Sellesse nimekirja arvamiseks on vaja vähemalt 3000 inimese avaldust.
Kultuurinõukogu on kultuuriomavalitsuse kõrgeim organ.